UNITER-díjak 2016

UNITER-díjak 2016

Május 9-én este rendezték meg az UNITER-Gálát a nagyváradi Mária Királyné Színházban. A 2016-os UNITER-jelöltek között több magyar produkció ill. alkotó szerepelt. Bocsárdi László A mi osztályunk című rendezése nyerte a legjobb előadás díját – a kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színház produkciójaként. A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának A nyugalom című előadásáért Radu Afrim a legjobb rendező díját kapta meg. A nyugalom több kategóriában is indult: az Anya szerepében nyújtott alakításáért B. Fülöp Erzsébetet a legjobb női főszereplő, az előadást a legjobb előadás kategóriáiban jelölték.  Az UNITER szenátusa különdíjjal jutalmazta Bács Miklóst színész-mentori tevékenységéért.

 A 24. UNITER Gála jelöltlistáját összeállító zsűri tagjai idén Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki színikritikusokból állt.

A végső zsűri tagjai: Alice Georgescu színikritikus, Mircea Morariu színikritikus, Ozana Oancea színésznő, Viorica Petrovici díszlettervező, Alexa Visarion rendező.

A 2016. év UNITER-díj jelöltjei illetve nyertesei (pirossal):

Debüt:

Ada Galeş a Copilul problemă c. előadásban nyújtott alakításáért Denise szerepében – Sică Alexandrescu Színház, Brassó

Andreea Tănase a Balcanicele c. előadásban játszott Samira szerepéért – Tony Bulandra Színház, Târgovişte

Alexandru Voicu az Iluzii c. előadásban a Második férfi és Albert szerepében nyújtott alakításáért – Godot Cafe Színház, Bukarest

Legjobb hangjáték:

Jucătorul de table – adaptáció és rendezés: Cezarina Udrescu; a Román Rádió produkciója

Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor szövegkönyv: Victor Cilincă; rendezés: Attila Vizauer; a Román Rádió produkciója

Rapunzel – szövegkönyv és rendezés: Gavriil Pinte; a Román Rádió produkciója

Legjobb TV-színház:

Buzunarul cu pâine (Matei Vişniec: Kenyérzseb), rendező: Tudor Chirilă; a Román Televízió produkciója

Femeia perfectă (Jean Barbier: A tökéletes nő), rendező: Marius Bodochi; a Román Televízió produkciója

Quartet (Spiró György: Kvartett), rendező: Gelu Colceag; a Román Televízió produkciója

Legjobb színikritikus:

Maria Zărnescu

Silvia Dumitrache

Oana Stoica

Legjobb díszlettervező:

Adrian Damian a Cântăreaţa cheală (A kopasz énekesnő) c. előadás díszletéért – Vasile Alecsandri Színház, Jászváros

Andu Dumitrescu a Visul unei nopţi de vară (Szentivánéji álom) c. előadás díszletéért – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, Liviu Rebreanu Társulat

Octavian NeculaiBach Files c. előadás díszletéért – Bulandra Színház, Bukarest

Legjobb női mellékszereplő:

Ilinca Manolache az Anul dispărut. 1989 (Az eltűnt év. 1989) c. előadásban nyújtott alakításaiért – Teatrul Mic (Kis Színház), Bukarest

Ida Jarcsek-Gaza az Elektra c. előadásban nyújtott alakításáért Klütaimnésztra szerepében – Állami Német Színház, Temesvár

Florentina Năstase Menajeria de sticlă (Üvegfigurák) c. előadásban nyújtott alakításáért Laura szerepében – Toma Caragiu Színház, Ploieşti

Legjobb férfi mellékszereplő:

Marius Manole az Între noi e totul bine (Köztünk minden rendben) c. előadásban nyújtott alakításaiért az Apatikus öreg és a Színész szerepében – I. L. Caragiale Nemzeti Színház, Bukarest

George Albert Costea a The history boys. Poveşti cu parfum de liceu c. előadásban nyújtott alakításáért Posner szerepében – Excelsior Színház, Bukarest

Konstantin Keidel az Elektra c. előadásban nyújtott alakításáért az Öreg szerepében – Állami Német Színház, Temesvár

Legjobb női főszereplő:

Emilia Dobrin a Casa cu pisici (A macskás ház) c. előadásban nyújtott alakításáért Elena szerepében – Kis Színház, Bukarest

Dorina Chiriac az Între noi e totul bine (Köztünk minden rendben) c. előadásban játszott Metálos kislány és Rendező szerepeiért – I. L. Caragiale Nemzeti Színház, Bukarest

B. Fülöp Erzsébet A nyugalom c. előadásban nyújtott alakításáért az Anya szerepében – Marosvásárhelyi Állami Színház, Tompa Miklós Társulat

Legjobb férfi főszereplő:

Marian Râlea a Marmură (Márvány) c. előadásban nyújtott alakításáért Tullius szerepében – Bulandra Színház, Bukarest

Richard Balint az Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas (Gorge Mastromas rituális meggyilkolása) c. előadásban nyújtott alakításáért Gorge szerepéért – Mária Királyné Színház, Nagyvárad

Florin Piersic Jr. a Vestul singuratic (Vaknyugat) c. előadásban nyújtott alakításáért Coleman szerepében – Nottara Színház, Bukarest

Legjobb rendező:

Radu Afrim A nyugalom c. előadás rendezéséért – Marosvásárhelyi Állami Színház, Tompa Miklós Társulat

Cristi Juncu a Vestul singuratic (Vaknyugat) c. előadás rendezéséért – Nottara Színház, Bukarest

Bobi Pricop a Pisica verde (Zöld macska) c. előadás rendezéséért – Luceafărul Színház, Jászváros.

Legjobb előadás:

Clasa noastră (Tadeusz Słobodzianek: A mi osztályunk), r.: Bocsárdi László – Lucian Blaga Nemzeti Színház, Kolozsvár

The Sunset Limited (Cormac McCarthy), r.: Andrei és Andreea Grosu – UNTEATRU Színház, Bukarest

A nyugalom (Bartis Attila), r.: Radu Afrim – Marosvásárhelyi Állami Színház, Tompa Miklós Társulat

Továbbá az UNITER szenátusa – a színházak és az UNITER tagjainak javaslatai alapján – a következő díjakat adományozta:

Kiválósági díj: Gigi Căciuleanu

Életműdíj:

Színésznő: Luminița Gheorghiu

Színész: Vladimir Găitan

Rendező: Victor Ioan Frunză

Díszlettervező: Maria Miu

Színháztörténész, színikritikus: Anca Măniuțiu

Különdíj:

Színházi zenei különdíj Adrian Enescunak

Bács Miklósnak, a fiatal színészgeneráció egyik mentorának

Matei Vișniecnek, a legtöbbet játszott román drámaírónak

Eugen Țuguleanak a színháznak és költészetnek szentelt alkotói tevékenységért

 Forrás: UNITER/Játéktér