
Ungvári Zrínyi Ildikó: Az ünnep mint színház
A Játéktér 2014. téli számából
Hogyan kerültél a kőszínház falain kívülre az utóbbi időben?
Ahol van egy folytonosság a keresésben, ott a falak előbb-utóbb ledőlnek, és idővel újraépülnek. Igazából én a színházat a falakon kívül kezdtem. A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió kezdeteinél még nem beszélhettünk kőfalakról. Az ott eltöltött négy évben az volt az izgalmas, hogy szinte minden műfajt kipróbáltunk. Az alternatív színháztól kezdve, a fizikai színházon, Csehovon, gyerekelőadásokon, misztériumjátékokon, a teljesen improvizatív előadásokon keresztül egészen a performansz világáig.
A Figuránál szempont volt, hogy a színházat ki kell vinni az utcára?
Ott igazából nem a hely volt a fő szempont, hanem az élmények igazsága. Attól kezdve már teljesen mindegy volt a helyszín. Emlékszem, óriási sikereink voltak, például a Piroska és a farkas című előadással, amit nyírbátori utcaszínházi fesztiválon közkívánatra kétszer is előadtunk, vagy a misztériumjátékok, amiket a templomban játszottunk, például a Tékozló fiút. Az egész folyamat tulajdonképpen a Figuránál indult, majd folytattuk a falak építését Szentgyörgyön is.
Emlékszem egy Szent Miklós-ünnepségre, amit főtéren, háztetőn játszottatok. Az utóbbi időben azonban volt egy olyan periódus, amikor szüneteltek ezek a próbálkozások, mi volt ennek az oka?
Inkább arra koncentráltunk, hogy azon a színházi nyelven, amely már kialakult a társulatban, kezdjünk el még erőteljesebben keresni és építkezni. Így jutottunk el olyan előadásokig, mint a Bánk bán vagy a Hamlet. Általuk mérhetjük le „A folyamat” ívét.
Mindkét előadás bevonta a nézőteret is a játékba.
Igen, részben a színházépület sajátosságaiból adódóan, de az igazságkeresés szempontjából is. Abból a szituációból indulunk ki folyamatosan, hogy a néző eljön a színházba, tehát szerves része az előadásnak. Ezt színészként is nagyon fontos szem előtt tartani. Nem lehet úgy tenni, mintha a néző nem lenne ott. Ez hazugság lenne.
Ugyanazokat a nézőket akarod megkeresni a falakon kívül is? Vagy ez már egy más helyzet?
Azt vettem észre, hogy amit mi teszünk a színpadon, az a fiatal generáció számára kezd egy kissé elavulttá válni. Idővel óhatatlanul fellép bennünk a modorosság. Olyasmi keletkezik, ami által pontosan azt veszítjük el, amit keresünk, hirdetünk. A fiatal generáció, őszinteségigényéből fakadóan, rendkívül érzékeny mutatója ennek a jelenségnek.
Nagy hatással voltak rám az újonnan érkező fiatal színészkollégák is. Elkezdtem figyelni őket, milyen igényeik, dinamikájuk van. Ők voltak, akik motiválni kezdtek engem. Mi, színészek hajlamosak vagyunk a babérjainkon ülni, elhinni, hogy mi tudjuk az igazságot. Ez pedig nagyon veszélyes. „A folyamat” azzal folytatódott, hogy megkeresett Derzsi Dezső egy tantermi drámaprojekttel, amely a Hogyan ettem kutyát? címre hallgat, és amelyet Szentgyörgyön szeretett volna összehozni. Elvállaltam, hogy segítek neki, mert nagyon izgalmasnak találtam. Így sikerült egy olyan közegbe cseppeni, ahol még szorosabbá vált a kapcsolat a diáksággal.
Az a jó ezekben a kötetlenebb formákban, hogy a diákok aktívabban vesznek részt, meg tudják mutatni, kijelenteni magukat ezekben a helyzetekben. Ez a gondolat vezetett a március 15-i rendezvény eltervezéséhez is?
Az egész azzal kezdődött, hogy én nem éreztem közeli kapcsolatot magamban az ilyesfajta ünnepélyek iránt. Bennem ezek az ünnepélyek nem mozgattak meg semmit. Feltettem magamnak a kérdést, hogy miért nem? És a válasz keresése közben jöttem rá arra, hogy ezen ünnepélyeknek, mint például a március 15-ének meg kell hogy legyen a mában való érvényessége, csakhogy ezt meg kell keresni.
Az ilyen ünnepek gyakran a formák miatt nem jutnak el hozzánk. A formákat pedig lejáratták ’89 előtt.
És után! Így jutottam el ahhoz a gondolathoz, hogy jó lenne egy kicsit feléleszteni ezt az ünnepet. Ami nagyon meredek vállalkozásnak tűnt. Lassan gyűjtöttem össze a diákokat, eleinte csak egy diáknak szóltam, ő maga mellé gyűjtött még hat diákot, akik a projekt kulcsemberei lettek. Három iskola diáksága vett részt az eseményben: a Mikes Kelemen Elméleti Líceumé, a Székely Mikó Elméleti Líceumé és a Plugor Sándor Művészeti Líceumé. Elmondtam a terveimet, nekiálltunk: a fő kérdés az volt számunkra, hogyan lehetne egy forradalmat létrehozni a napjainkban. A mai technika is segítségünkre volt, Facebookon, SMS-en keresztül elkezdtünk egy olyan eseményt generálni, amiről mi magunk sem tudtuk, hogy micsoda, hogy mi a kifutása.
Tulajdonképpen arcot szeretettek volna adni ennek az ünnepnek?
Talán. Megtölteni egy kicsit tartalommal a március 15-i eseményeket. Érdekes, hogy különböző rendezési gondok következtében az ünnepségünk végül március 13-ra esett. A tizenhármas szám nekem mindig is szerencseszámom volt, ettől is nagyon fellelkesültem. Végül nyolcszáz lelkes diákot sikerült kivinni az utcára. A jelszó: „A te szabadságod napja” volt. Sikerült Kovács István unitárius lelkészt is meggyőznöm, hogy egy adott időpontban kongassa meg a templom harangjait. A harang szimbolikus értékkel bír, és tényleg hatalmas lélektani hatása volt, amikor a város központjában a tömeg összegyűlt és megszólaltak a harangok.
Mennyire szóltál bele az ünnepély megszervezésébe? A koreográfiát te dolgoztad ki?
Közösen a diákokkal, de tényleg próbáltunk valami olyasmit létrehozni, ami forradalmi. A diákok egymás közt szervezkedtek, egyik csapat az egyik iskolából átment a másik csapat sulijába, és provokáltak, hogy ki kell menni az utcára.
Én csak irányokat szabtam. Mindenki anynyira lelkes volt, főleg, mikor a kiscsapat létszáma felduzzadt százhúszra, akkora hitük volt az egészet illetően, hogy szerintem voltaképpen emiatt tudott létrejönni. Ezért volt ekkora visszhangja.
Milyen konkrét pontjai voltak ennek az eseménynek?
A hangulatra koncentráltunk, azt az érzetet próbáltuk kelteni, hogy ott és akkor valóban bármi megtörténhet. Gerillacsapatok, rezesbanda, slam poetry, mai hangzás, performanszok, kórus, egyszóval Káosz.
Mennyire volt ez színház?
Ha a tartalmi részét tekintem, akkor azt mondom, hogy színház volt. Egy belső igényből született, hittel volt létrehozva – ez már színház.
Tulajdonképpen olyan élményt nyújtottál a diákoknak, mintha ők valóban forradalmat idéztek volna elő. Ha végiggondoljuk, a ’89- es forradalom is így történt, akkor sem tudtuk, hogy pontosan mi történik, de éreztük a szabadság lehetőségét. Ezt az élményt szeretted volna átadni?
Valamennyire igen. Persze nem mondom, hogy megváltottam a világot, de a lehetősége ott van. Hiszem, hogy abban a pár emberben megtörtént valami. Biztos vagyok benne, hogy másnap, mikor a diák kiment az ünnepségre, vitte magával azt a bizonyos előző napi töltetet. Másképpen tette le azt a koszorút, másképpen mondta el a megtanult versét, másképpen énekelt a kórusban. Ez a legjobb ebben az egész eseményben. A politika és ideológiák teljesen mellőzve voltak. Elég, ha a diákok által újrafogalmazott tizenkét pontra gondolunk.[1] Gyönyörű dolgok voltak megfogalmazva, nem az indulatok vezérelték őket.
Ez a forradalom nem fenyegetett azzal, hogy áthajlik valamiféle agresszióba?
Nem. Fogadjuk el a másságot! – ez volt az egyik megfogalmazott pont a tizenkettő közül. Mondja egy tizenhat éves tiszta meggyőződésből. A másságot ő elsősorban magára érti. Nem politikai, kisebbségi, szexuális értelemben. Fogadják el, hogy ő másképpen gondolkodik. Úgy gondolom, hogy ezek mind nagyon szép dolgok, mindenki számára érvényesek, egyetemes problémák.
Szintén a kőszínház falain kívül született a Tein Teátrum. Milyen kezdeményezés ez?
Szintén egy nagyon izgalmas aktivitásról van szó, ebben az esetben is. Az egész a Tein Teaház szelleméből született. Adott volt egy hely, a csapat, így elkezdtük. Kolcsár Józseffel, Derzsi Dezsővel és Kónya-Ütő Bencével karöltve elhatároztuk, hogymindenhónap utolsó hetében egy kortárs szöveget fogunk felolvasni. Így indult ez a folyamat. Aztán a hetedik-nyolcadik már olyan szinten jól működött, hogy elkezdtünk játszani.
Ez több mint felolvasószínház.
Folyamat. Eszközöket kezdtünk keresni, azon gondolkoztunk, mi az, ami még belefér a szövegen kívül. Ez nagyon kihangsúlyozta az esemény jelen idejét. Egyszeri felolvasások voltak, „itt-és-most” történtminden, másnap már nem ismételhettük meg. Éppen ezért a munka maximális koncentrációt és egymásra figyelést igényelt. És végül már nagyon izgalmas, performanszszerű előadások születtek.
Lejegyezte, szerkesztette: Balázs Lehel
_____________________
[1] A diákok által megfogalmazott 12 + 1 pont: 1. Kívánjuk a másság elfogadását! 2. Aktív társadalmi szerepvállalást! 3. Bizalom alapú társadalmat! 4. A saját elvekkel szembeni elfogultság eltörlését! 5. Működőképes diákközpontú tanügyi rendszert, a diákok egyenértékű félként való kezelését! 6. A nemzetiségek szabad egymás mellett élését! 7. Te magad légy! 8. Úgy szeresd önmagadat, mint felebarátodat! 9. Legyen hited! 10. Holnap se felejts el derűsen felkelni! 11. Magadnak felelj meg! 12. Nem jogunk, hanem kötelességünk lázadni! +1. Jövőre ugyanitt! (szerk. megj.)