Nyilvánosak az UNITER-jelölések

Nyilvánosak az UNITER-jelölések

Március 19-én tette közzé a Romániai Színházi Szövetség (UNITER) a hazai színházi szakma legrangosabb díjára jelölt előadásainak és kiemelkedő alkotóinak listáját. A 2015-ös UNITER-jelöltek között a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban rendezett Futótűz c. előadásért Radu-Alexandru Nica a legjobb rendező kategóriában, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Az ördög próbája c. előadásban nyújtott alakításáért pedig Berekméri Katalin a legjobb női mellékszereplő kategóriában száll versenybe. Labancz Klára díszlettervező életműdíjat kap.

Futótűz
Fotó: Bíró Márton

Az Uniter szenátusának döntése szerint Peter Brookot kiválósági díjjal jutalmazzák, továbbá – Labancz Klára mellett – életműdíjat kap Vladimir Jurăscu színész, Mihaela Arsenescu Werner színésznő, Alexander Hausvater rendező és Mira Iosif kritikus.

Idén a zsűri tagjai Monica Andronescu, Mircea Morariu şi Maria Zărnescu kritikusok, az általuk összeállított jelöl-listát lennebb olvashatják.

 A 23. UNITER Gála díjátadó eseményére ez év május 25-én kerül sor a bukaresti I. L. Caragiale Nemzeti Színházban.

A 2015. év UNITER-jelöltjei:

Legjobb előadás:

De vânzare / For Sale (Eladó), r.: Gianina Cărbunariu – Odeon Színház, Bukarest

Mobilă şi durere (Stílbútor és fakereszt), r.: Victor Ioan Frunză – Nicolae Bălcescu UNESCO Kulturális Központ, Bukarest

Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember), r.: Andrei Şerban – Bulandra Színház, Bukarest

Legjobb rendező:

Victor Ioan Frunză a Mobilă şi durere (Stílbútor és fakereszt) c. előadásért – Nicolae Bălcescu UNESCO Kulturális Központ, Bukarest

Radu-Alexandru Nica a Futótűz c. előadásért – Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár

Andrei Şerban Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember) c. előadásért – Bulandra Színház, Bukarest.

Legjobb díszlettervező:

Andrada Chiriac  a Cerere în căsătorie (Háztűznéző) c. előadásának díszletéért – Fani Tardini Színház, Galac

Adriana Grand a Mobilă şi durere (Stílbútor és fakereszt) c. előadás díszletéért – Nicolae Bălcescu UNESCO Kulturális Központ, Bukarest

Iuliana Vîlsan az Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember) c. előadás díszletéért – Bulandra Színház, Bukarest

Legjobb férfi főszereplő:

Vlad Ivanov az Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember) c. előadásban játszott szerepeiért – Bulandra Színház, Bukarest

Sorin Leoveanu a Mein Kampf c. előadásban nyújtott alakításáért Hitler szerepében – Kolozsvári Nemzeti Színház

Adrian Nicolae a Mobilă şi durere (Stílbútor és fakereszt) c. előadásban nyújtott alakításáért Gore szerepében – Nicolae Bălcescu UNESCO Kulturális Központ, Bukarest

Legjobb női főszereplő:

Alexandra Fasolă az Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember) c. előadásban játszott szerepeiért – Bulandra Színház, Bukarest

Anca Hanu az Amalia respiră adânc (Amalia fellélegzik) c. előadásban nyújtott alakításáért Amalia szerepében – Kolozsvári Nemzeti Színház

Daniela Török a Cabaret (Kabaré) c. előadásban nyújtott alakításáért Sally Bowles szerepében – Temesvári Állami Német Színház

Legjobb férfi mellékszereplő:

Mihai Călin a Furtuna (Vihar) c. előadásban nyújtott alakításáért Caliban szerepében – I.L. Caragiale Nemzeti Színház, Bukarest

Andrei Huţuleac a Mobilă şi durere (Stílbútor és fakereszt) c. előadásban nyújtott alakításáért Urechiatu΄ szerepében – Nicolae Bălcescu UNESCO Kulturális Központ, Bukarest

Georg Peetz a Cabaret (Kabaré) c. előadásban nyújtott alakításáért a Ceremóniamester szerepében – Temesvári Állami Német Színház

Legjobb női mellékszereplő:

Ana Ciontea a Numele (A név) c. előadásban nyújtott alakításáért az Anya szerepében – Teatrul Foarte Mic (Nagyon Kis Színház), Bukarest

Ana Covalciuc az Omul cel bun din Seciuan (A szecsuáni jóember) c. előadásban nyújtott alakításáért a Tulajdonosnő szerepében – Teatrul Foarte Mic (Nagyon Kis Színház), Bukarest

Berekméri Katalin Az ördög próbája című előadásban nyújtott alakításáért – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata

Legjobb kritikus:

Claudiu Groza

Doru Mareş

Ion Parhon

Legjobb hangjáték:

Fantomele din Canterville (A canterville-i kísértet – Oscar Wilde műve alapján)szövegkönyv és rendezés: Ilinca Stihi

Henric al V-lea (V. Henrik – W. Shakespare drámája alapján) – adaptáció: Domnica Ţundrea; rendező: Attila Vizauer

Metamorfoza (ÁtváltozásFranz Kafka műve alapján) – szövegkönyv és rendezés: Ion Andrei Puican

Legjobb TV-színház:

Roman teatral – Însemnările unui nebun (Színházi regény – Egy őrült feljegyzései: Mihail Bulgakov műve alapján), adaptáció és rendezés: Vitalie Lupaşcu

Vinovatul (A bűnös – Ion Băieşu műve alapján), szövegkönyv és rendezés: Ion Gostin

Zi că-ţi place! (Mondd, hogy tetszik! – Valentin Nicolau műve alapján), adaptáció és rendezés: Cornel Mihalache

Debüt:

Vlad Nemeş a Cockoşi c. előadásban nyújtott alakításáért M szerepében – ACT Színház, Bukarest

Ciprian Nicula az Eşti un animal, Viskovitz! c. előadásban játszott szerepeiért – Anton Pann Színház, Râmnicu-Vâlcea

Ana Bianca Popescu a Numele (A név) c. előadásban nyújtott alakításáért a Lány szerepében – Teatrul Foarte Mic (Nagyon Kis Színház) és Komédiaszínház, Bukarest