
Kedves Emőke: Mrożek hazatér és megnyugszik
A Játéktér 2014. tavaszi számából
Sławomir Mrożek önéletrajzi írásairól[1]
Előfordul, hogy nehéz kibékülnünk a származásunkkal, azzal a hellyel, ahol élnünk kell, vagy az országban uralkodó hangulattal, kultúrával, színvonallal. Talán emiatt válik sok ember életében fontossá az emigráció lehetősége. Vagy az új világ felfedezésének vágya vonz idegen vidékre? Egy új országtól több lehetőséget, jobb életet, kiteljesedést (roszszabb esetben menedéket, biztonságot) vár az ember. De vajon bejönnek-e a számítások? – teszi fel magában az eldöntendő kérdést a kitelepülni vágyó. A tavaly elhunyt Sławomir Mrożek két önéletrajzi írása az emigrációval kapcsolatos tépelődésekről és keresésekről ad számot.
A Hazatérésem naplója és a Baltazár megírásának konkrét okait és szükségességét a szerző elénk tárja a művek legelején. Mrożek öngyógyítás, vigasztalódás, számadás céljából írja le életének néhány korszakát. De ez a két mű elsősorban nem is a történetmesélés szempontjából fontos. Ugyanis kéz a kézben jár bennük a mély lelki kitárulkozás és a kemény társadalomkritika. Az írások fő erénye ugyanakkor a stílusukban rejlik.
Mrożek harminchárom évesen hagyta el Lengyelországot, és harminchárom évet töltött emigrációban a világ különböző országaiban. Mexikói tartózkodása alatt egyik pillanatról a másikra döntött a hazaköltözés mellett. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a mexikói tanyán már nem volt biztonságban a házaspár. Reggelizésük közben vetődött fel a kérdés, hogy mi legyen a célállomás. Krakkó! A készülődésről és a megérkezésről számol be színesen az első önéletrajzi írás, a Hazatérésem naplója. A könyv első felében a visszatérés nehézségei tárulnak az olvasó elé – ahogy Mrożek és mexikói felesége készülnek elhagyni a tanyát, és próbálnak megbarátkozni a krakkói élet gondolatával. A második részben a lengyelországi újrakezdés képei, hangulatai bontakoznak ki. Ebben a könyvben Mrożek kiírja magából azokat a feszültségeket, nehézségeket, örömöket, felfedezéseket, melyek a visszaköltözéssel járnak. A Hazatérésem naplója Sławomir Mrożek Lengyelországgal való kibékülésének egyik fontos stádiuma, de nem az utolsó.
A következő állomás a Baltazár. Ez a második önéletrajz egy konkrét terápia részeként születik meg. 2002. május 15-én az író agyvérzést kap, melynek következtében afáziás lesz. Ez az agyi struktúra károsodását, a nyelvhasználati képesség részleges vagy teljes elvesztését jelenti. Logopédusa javaslatára új könyv megírásába kezd saját életéről, abban a reményben, hogy így visszanyeri beszédkészségét, valamint elveszített emlékeit.
Érdekes párhuzamot vonni a Baltazár első és utolsó fejezete között, mert ezek foglalják keretbe a mrożeki történetet. Az első fejezet, az Újra Krakkóban azt az korszakot eleveníti fel, melyet a szerző a Hazatérésem naplójában már megírt az 1996-os visszatérésről. Ebben a fejezetben fogalmazza meg azt, hogy harminchárom évvel korábban azért hagyta el Lengyelországot, mert úgy érezte, hazája gátolja őt az alkotásban. Amikor hatvankilenc évesen visszatér hazájába, újra aktuálissá válik számára fiatalkori felismerése. Megfogalmazódik a nagy félelme, képes lesz-e szabadon élni és alkotni, vagy újra csapdaként éli meg magát a lengyelséget. Erre a kérdésre válaszol az utolsó fejezetben, az Öregségben. Kimondja, hogy bármennyire is ellenkezett hosszú évekig lengyelségével és hazájával, az afázia „segítségével” sikerült megnyugodnia. Sławomir Mrożek kibékül azzal a ténnyel, hogy egy hosszú út után Lengyelországban csak lengyelként képes írni és létezni. A Baltazár és a Hazatérésem naplója egy olyan folyamatos keresés beszámolói, melyek végén határozottan érezhető a teljes katarzis, a megtisztulás.
Ez a két könyv olyan, mintha Mrożek színpadi műveinek kiteljesedései lennének. Ugyanolyan markáns egyéniség tárul bennük az olvasó elé, mint a színpadi műveiben életre keltett figurák.
A Baltazár hangulata folyamatosan változik. Az eseményekből olyan szeletet kap az olvasó és olyan stílusban, amilyent a történetben szereplő Mrożek életkora és látásmódja megenged. A második világháború éveit a kilenc-tizennégy éves naiv és tudatlan fiú szemével látjuk. Viszont a huszonéves Mrożek már markáns véleményt alkot a korszak politikájáról, a lengyel társadalmi berendezkedésről vagy a kultúráról.
Az életút mesélése folyamán Mrożek őszintén beszél származásáról, édesanyja haláláról, édesapjával való konfliktusairól és a tőle való eltávolodásról, a kezdő publicista anyagi gondjairól, az alkoholizmusról. Ezek a problémák az emigrálás következtében oldódnak meg vagy értékelődnek át.
Mrożek a korai sikereiről a Baltazárban mesél. Elénk tárul az út, amelyen elindulva a „dekadens”-nek, „szatíra-szerző”-nek, majd „kétségbeesett oroszlánnak” becézett fiatal Sławomir Mrożek publicistából elismert íróvá válik. Első nagy kitörésének a Rendőrség című drámáját számítja, melyet azért írt meg hat nap és hat éjszaka alatt, mert arra vágyott, hogy lubickoljon a sikerben. A darab témája a lázadás, a ferde tükör tartása – ugyanezt jelenti Mrożek számára a dráma megírása is.
A Hazatérésem naplójának második felében található tárcák széles képet tárnak elénk arról, hogy mit gondolt Mrożek az abszurd színházról pályája kezdetén. Beszél a humorról is, ami számára az eleganciát jelenti. Nem kis kritikával ír a kortárs színházról és arról a színházi rendszerről, melyet a sok színi egyetem, ösztöndíj, a rengeteg színházi fesztivál és alapítvány nagy kavalkádja jelent. Szerinte ebben a rendszerben a létezés fenntartása és a kommunikáció gyakran a színpadi munka rovására megy.
Sławomir Mrożek egész életében szabadság után vágyakozott. Ezt kereste a harminchárom évig tartó emigráció alatt, és ugyanettől a vágytól vezérelve tért vissza szülőföldjére – abba a városba, amely meghatározta életének első szakaszát. Krakkó jelentette számára Lengyelországot; mindig is onnan vágyódott el és oda vágyott vissza. Harmadik fontos tényező életében az írás volt: a megnyugvást, az elismerést, az önmagára találást jelentette számára. Mi sem igazolja ezt a – szó szerint – gyógyító viszonyt jobban, mint az a tény, hogy Mrożek az írásnak köszönhetően nyeri vissza múltját és életének egy szeletét.
Mrożek két könyve, annak ellenére, hogy mindkettőt az önmagával való szembenézés jegyében írta, értékes alkotás a nagyközönség számára. Elsősorban azoknak érdemes elolvasniuk őket, akiket foglalkoztat az alkotás folyamata, a kivándorlás és bevándorlás kérdése, de izgalmasak lehetnek azok számára is, akiket egyszerűen érdekel egy 20. századi közép-európai művelt ember gondolatvilága.
_________________________________________________________________
[1] Sławomir Mrożek: Hazatérésem naplója. (Ford. Murányi Beatrix.) Európa Könyvkiadó, Budapest, 2003; Sławomir Mrożek: Baltazár. Önéletrajz. (Ford. Mihályi Zsuzsa.) Európa Könyvkiadó, Budapest, 2007; Sławomir Mrożek: Baltazar. Autobiografie. (Trad. Stan Velea.) Editura Curtea Veche, București, 2009.