
Deák Katalin: Ne csak dumálj
A Játéktér 2013. nyári számából
Erika Fischer-Lichte A performativitás esztétikája[1] című könyvéről
A magyarországi és az erdélyi magyar színházak jó részét még mindig élteti az illúzió, hogy minden, ami fontos, nyelvi eszközökkel kifejezhető. Ez annak ellenére is igaz, hogy Hans-Thies Lehmann könyve már több mint egy évtizede (1999) taglalja a színház és a dráma válságát, a szövegtől való – esetenkénti – teljes elszakadás lehetőségét. A Posztdramatikus színház magyar fordítására tíz évet kellett várnunk (2009-ben jelent meg), nem csoda hát, hogy gyakorlati szinten is lassú reakcióidőt mutatunk. Egy hasonló fontosságú, paradigmaváltást jelentő színházi esztétikát Erika Fischer-Lichte fogalmazott meg 2004-ben. Ezúttal a fordítás csak öt évet vett igénybe. Úgy tűnik, kezdünk észbe kapni, de még így is fokozottan érvényes számunkra a kötetet indító Rainer Maria Rilke szonettjének első két sora: „Vonzzon a változás! Ó, lelkesítsen a lángban / átváltozva tűnő tárgy, ami felragyogott” (Halasi Zoltán fordítása).
Erika Fischer-Lichte a fogalmak tisztázására, a performativitás jellemvonásainak részletes elemzésére törekszik egy olyan nyelven, amely bárki számára befogadható. A könyv rengeteg előadást említ példaként, melyek ismerete nélkül talán nehézzé válhat egy-egy jelenség mélyebb megértése. Az elemzett előadások felvételeinek nagy része azonban elérhető az interneten. A könyv és az előadások szorosan összekapcsolódnak. Együtt érdemes nézni, megfigyelni, megérteni őket. Persze, fontos lenne az élő színház… A szerző is hangsúlyozza, hogy egy teljesen mediatizált világban már csak az „élő” előadás képes lázadni a mindent lefedő piaccal és médiával szemben. Mégis, mondja Fischer-Lichte, „a dokumentáció teremti meg az előadásról való beszéd lehetőségének feltételét”.
Marina Abramovič Lips of Thomas (Tamás ajkai) című, 1975-ös performansza nem elsőként, de talán a legradikálisabban szakított a műélvezet számunkra mindaddig megkérdőjelezhetetlen szabályaival. A performansz bizonytalan és kínos helyzetbe hozta a nézőt, cselekvésre kényszerítette. Ebben az esztétikában összemosódik a játékos és a néző közti (nálunk sokszor még ma is) éles határ. Az ilyen eseményekkel szemben új értelmezési rendszerre van tehát szükségünk, mert amit a színházról ezelőtt megtanultunk, itt érvényét veszti. A performanszokban már nincs fiktív világot ábrázoló cselekmény, nincs szerepjátszás, nincs hagyományos értelemben vett közönség, és mégis van színház.
A magyar szószínházi hagyomány fennmaradt romjain egyensúlyozva, színházainkban még mindig érteni, és nem érezni igyekszünk. Tudjuk, hogy az írásbeliséget követően a szó vezető szerepet kezdett betölteni a kultúrában, és a szöveg – ahogy Lehmann fogalmaz – értelemkínálatot jelentett. Ennek következtében a színház eszközei is az értelemnek, azaz a szónak rendelődtek alá. A szövegről való lemondás az első lépés az érzelmek megszólításához. A performanszot nem megértjük, hanem megtapasztaljuk. Ez nem azt jelenti, hogy az „új” művészet teljesen lemond az értelemképzésről, hiszen a tapasztalatok feldolgozása során az eseményekhez jelentéseket társítunk. A különbséget abban kell látnunk, hogy a performerek nemcsak gondolkodókként, hanem érzőkként és cselekvőkként is definiálnak bennünket. És itt szándékosan nem használom a „bennünket mint nézőket” szerkezetet, mert itt már nem beszélhetünk tiszta szubjektumról (megfigyelő, néző), sem tiszta objektumról (megfigyelt, színész).
A művészetek közti határátlépést eredményezte az 1960-as években bekövetkező performatív fordulat. Az ilyen értelemben vett művészi közösségben született alkotásokat Fischer-Lichte már nem előadásokként, hanem eseményekként értelmezi. Az új fogalomhasználatot a nézők és játszók viszonyrendszerének újraértelmezése indokolja. Az esemény, mivel megszünteti a szétválasztottságot – akárcsak a rituálé, ezért Marina Abramovič is folyton egyensúlyoz e két műfaj között –, átalakítja az alkotás és a befogadás feltételeit is.
A performativitás esztétikája a színészeket is megerősíti abban, hogy amit a színpadon létrehoznak, mindig új és egyedi, hiszen belőlük, saját testükből születik. „Mondjunk le a megtestesítés illúziójáról!” – hirdeti a performanszművész. Itt a színésznek már nem kell elfelejtenie önmagát, és azon igyekeznie, hogy a lehető legtökéletesebben fejezze ki a „sérthetetlen” szöveg alapján rekonstruált szereplőt. A színészt többé nem tartja fogságban az irodalom. Aki ma színházat hoz létre, tudja, hogy a színész a saját testével formálja meg az alakot. Nem hisz már abban, hogy az ő Hamletje azonos lesz a Shakespeare-ével.
A könyv kérdésfelvetésre ösztönöz: dühösek vagyunk-e alkotóként, ha előadás alatt a néző folyton mozog és duruzsol? Nézőként összeráncoljuk-e szemöldökünket, ha a mellettünk ülő nem a „konvenciók” szerint viselkedik? A performativitás esztétikája felismeri, hogy a feedback-szalagnak, vagyis az előadás forgatókönyvének működését sem megtervezni, sem irányítani nem vagyunk képesek. Aki ezt a bizonytalanságot minden eszközzel ki szeretné küszöbölni, illúziószínházat akar – érkezik kérdésünkre a válasz. Az illúziók színháza nem tűri meg a „zavaró” és a „rossz” magaviseletet az előadás alatt. Ezzel ellentétben, a performatív fordulat vállalja a kockázatot, sőt, az alkotók figyelme épp a kiszámíthatatlanra irányul.
Erika Fischer-Lichte könyvét az vegye a kezébe, aki kész arra, hogy a színházról való eddigi tudását ez az esztétika kiegészítse, és néhány esetben felülírja. A performativitás fogalma ma már nemcsak a színházelemzőknek jelent kiindulópontot, hanem az alkotóknak is. Valaki cselekvést végez (to perform), hirdeti az új esztétika, és ma már az alany helyére bárki beléphet. Az eseményben részt vevő aktív cselekvőként eseményt hozhatunk létre – erre a szabadságra hívja fel figyelmünket a könyv. Többé már nem maradhatunk kívül a történésen. El kell fogadnunk, hogy mi is részesei vagyunk annak a (színpadi) világnak, amely eddig a lesötétített nézőtéren felejtett bennünket.
___________________________________________________________________
[1] Erika Fischer-Lichte: A performativitás esztétikája. Ford. Kiss Gabriella. Budapest, Balassi Kiadó, 2009.