
Bodó Márta: A „nagy” drámára várva
A dráMÁzat I. 2013 című drámakötetről[1]
A Játéktér 2016. tavaszi számából
„Az erdélyi magyar színházak háza táján nem megszokott kezdeményezéssel rukkolt elő a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház, amikor 2011 őszén meghirdette drámapályázatát, és ennek folytatásaként 2013 őszén saját gondozásban megjelentette a dráMÁzat I. kötetet.” Nagy Pál igazgató így vezeti be a valóban figyelemre méltó kezdeményezés eredményét közreadó könyvet. Létezett már Székelyudvarhelyen egy kortársdráma-fesztivál, aminek negyedik kiadásán írtak ki egy olyan pályázatot, ami a színdarabírás pártolását, a darabok nyilvánosság elé kerülését célozta. A IV. dráMA lett az I. dráMÁzat kiindulópontja, szülője, foglalhatjuk össze, és sietünk hozzátenni: a kezdeményezés nem fulladt ki, folytatása is lett, és immár többek összefogásával (a Tomcsa Sándor Színház mellett a nagyváradi Szigligeti Színház és a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Művészeti Kara) megtartatott a második drámapályázat, melynek termése dráMÁzat II. 2015 címmel szintén megjelent.
Az első kiírásra 217 mű érkezett be, amelyek rostálása nyomán a zsűri[2] Adorján Viktor A lovasok című drámáját kiáltotta ki nyertesnek. A darabot az udvarhelyi Tomcsa Sándor Színház be is mutatta (a 2013/2014-es évadban), Hatházi András rendezésében.
Ez a darab a maga 65 oldalával a második leghosszabb színmű a kötetben. Öt képben, lassan bomlik ki a dráma – konfliktust nem írnék, mert úgy látom, nincs a darab középpontjában egy meghatározó, mindent és mindenkit megmozgató kiélezett konfliktus. A darab kiérlelt, jó a felépítése, és kiválóan megkomponált párbeszédekből áll, érzékletesen megjelenített környezetben, következetesen megrajzolt karakterekkel. Az ábrázolt világ a Tamási Áronéra, vagy akár a Bodor Ádáméra emlékeztet. Egy Ősvigasztalás rejlik benne, nem népies, nem szakrális, mondhatnánk, egy Sinistra körzetbeli Ősvigasztalás Ábel unokáival, akik a korra jellemző módon nem hősök és nem is áldozatok, mint ahogy a darab nem tragédia és nem kínál katarzist. Nagyon mai, aktuális – mégis kellően időtlen. Erőssége, hogy nem aktualizál tolakodó módon, szájbarágósan. A jellegzetességek, amelyekről hallunk a darabban, kellően behatárolják a helyet és időt, de nem erőltetik a társadalomkritikát. A szereplők között és körül lezajló események magukért beszélnek, és a nézőnek is hagynak megfejtenivalót. (Karakterek: a bányabezárással munkanélkülivé, Mojzes, aki a modernitás betörésének fenyekényszernyugdíjassá lett Jókhim; a szénégető getését érzékeli, s erre figyelmezteti környezetét; a modernitás hírnöke, a rendelésre és megélhetéséért mindent kivágó favágó, Tomas; a szerelő alapképzettségű, de minden másban utazó, ügyeskedő Manchaster (United) Gáspár; az otthonról külföldre költözött, rendszeresen hazalátogató lány, Marinka; a Coca Colá-s reklámhűtővel bajlódó boltos Ancsura.) Egyetlen disszonanciának a tájszólástípusok keveredését érzem.
Pruzsinszky Sándor Megérkezés Totoposzba című egyfelvonásos kamaradarabja Bessenyei György életének utolsó szakaszát dolgozza fel, történelmi dráma, viszonylag jól megkomponált, de nem biztos, hogy ma témája sokakat vonzana.
Szenes János Jagelló Izabellája rövid monodráma, történelmi ihletésű, de éppen mert egy nő belső vívódását tárja fel néhány jól kiválasztott jelenetben, lényegre törően, az olykor egymásnak ellentmondó érzelmek, késztetések csatája érdekes lehetne, jó kihívás egy magát kipróbálni vágyó színésznőnek.
Tóth Mihály Ki fuserálta el a jubileumi drámát? című darabja a maga 75 oldalával a leghosszabb szöveg a kötetben – talán épp terjedelme a legnagyobb hibája. Egyes felvonásai, jelenetei jól érzékeltetik a kelet-európai hirtelen jött kapitalizmus gyermekbetegségeit, az újgazdagok öntelt és korlátolt viszonyulásmódját. Ez a darab néhány lényegre törő húzással, összevonással szórakoztató és érdekes előadást eredményezhetne.
Gaál Zsuzsa A banyamentes mézeskalácsház című gyerekdarabja pörgő, vicces, változatos, az egyes szereplőknek írt dalai kínálják magukat a megzenésítésre, ezáltal még emlékezetesebb előadást lehetne belőle létrehozni.
Összegezve a dráMÁzat I. 2013 kötetet, érettebb, sokoldalúbb, „színrevalóbb” darabokat tartalmaz, mint a dráMÁzat II. 2015.[3] Utóbbi többnyire fiatal szerzőket vonultat fel, első látásra mainak tűnő témákat, amelyeket azonban a szerzők (talán tapasztalatlanságuk vagy érintettségük okán) nem érleltek ki, a bennük rejlő lehetőségek mellett elmentek; illetve néhány jó ötlet, jelenet ellenére nem áll össze a színdarabjuk, ezért nem tudom színpadon elképzelni őket. (Esetleg Szabó Róbert Csaba rémdrámáját egy alternatív színházi műhely keretében – ahogy az meg is történt, színre vitték a marosvásárhelyi Yorick Stúdióban).
A második kiírás és az eredményeként létrejött kötet kevésbé sikerült darabjai ellenére jó és folytatandó a kezdeményezés, és reméljük, várjuk, hogy egyszer csak olvashassuk, színpadon élvezhessük a 21. század elejének, Kelet-Közép-Európának a „nagy” drámáját.
———————
[1] dráMÁzat I. 2013. (Szerkesztette és az életrajzi adatokat összeállította Demeter Kata.) Pro Theatrum Alapítvány, Tomcsa Sándor Színház, Székelyudvarhely, 2013.
[2] A zsűri a következőkből állt: Csép Zoltán, Csurulya Csongor, Demeter Kata, Köllő Kata, Lőkös Ildikó, Nagy Pál, Szebeni Zsuzsa, Szűcs Katalin Ágnes, Ungvári Zrínyi Ildikó.
[3]A második pályázat zsűrije a következőkből állt: Albert Mária, Csép Zoltán, Csurulya Csongor, Demeter Kata, Eugen Făt, Fazakas Márta, Kárpáti Péter, Köllő Kata, Lőkös Ildikó, Nagy Pál, Novák Eszter, Iulia Popovici, Szűcs Katalin Ágnes, Ungvári Zrínyi Ildikó.