@Petru Cojocaru

Adrian Sitaru rendez a temesvári színházban

Az elmúlt hetekben a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulata Adrian Sitaru, nemzetközileg is elismert film-, és színházi rendezővel próbált. A produkcióra való felkészülés, melynek munkacíme Az ember, aki csak azt tudta kimondani, amit olvasott (forgatókönyvíró és rendező: Adrian Sitaru) már októberben elkezdődött, közönség előtt viszont csak akkor kerül bemutatásra az előadás, amikor azt a járványügyi helyzet lehetővé teszi.

A szereplők egy asztal körül ülve vitáznak az emberi lét legalapvetőbb erkölcsi kérdéseiről: Létezhet-e olyan eset, amikor egy bűntény erkölcsileg leigazolható? Hőssé válik-e a gyilkos, ha a kontextus igazolja tetteit? Egy állat élete kevesebb értékkel bír-e, mint egy emberé? Mindezek mellett  Sitaru szövege arra is rávilágít, milyen mértékben befolyásolja a gyerekkorban elsajátított nyelv és az ember által – tudatosan vagy öntudatlanul – használt szavak mindenki egyéni valóságát, az emberi fantáziát és racionalitást.

A cselekmény nem csupán színpadi előadásként, de felvételként is követhető lesz egy, a színpad fölé függesztett képernyőn. A technika kiemeli, milyen mértékben befolyásolhatja a valóság, beleértve egy műalkotás észlelésének módját a többféle nézőpont. Ez a fajta technikai újítás egy másfajta hozzáférést tesz lehetővé az egyes szereplők  világához és egyéni nézőpontjához.

A szerepek kiosztását és a végleges szereposztás összeállítását egy hosszabb válogatási periódus előzte meg. A projektben már tapasztalt színészek és a színház újonnan alkalmazott kezdő színészei is részt vesznek: Kocsárdi Levente, Lőrincz Rita, Czüvek Loránd, Jancsó Előd, Vajda Boróka, Lanstyák Ildikó, Hegyi Kincső, Molnos András Csaba, Tokai Andrea, Kiss Attila.

Adrian Sitarut a román új hullám sikeres alkotói közé sorolják. Több díjazott filmet is rendezett, mint például a Valuri, a Legjobb szándék (Din dragoste cu cele mai bune intenții), vagy a Domestic. 2018-ban a Kolozsvári Állami Magyar Színházban rendezte meg az Illegitim című előadást, amelyben először hívta segítségül a virtuális valóság technológiáját.

Az új projekt alkotócsapatának további tagjai: Velica Panduru (díszlet és jelmez), Sabina Reus (díszlet- és jelmeztervező asszisztens), Mona Szucsik, Sorin Szucsik (felvétel) és Szabó Andor (rendezőasszisztens).